Energiatippek számítógép vásárlóknak
Ha számítógép vásárlás előtt áll, érdemes annak energiafelhasználását is figyelembe venni a választáskor! Több év használat során akár több tíz ezer forintos költség spórolást is jelenthet a megfelelő választás, ráadásul még a környezetünket is megóvjuk!
Íme néhány tipp:
1., Laptop vs. asztali számtógép
Egy asztali számítógép lényegesen nagyobb fogyasztást igényel, mint hordozható társaik! Egy síkképernyős PC akár 100 watt energiát is fogyaszthat, míg a laptopok megelégszenek 30 wattal, vagy még kevesebbel! A különbség szembe ötlő, legalább 70%! Ebből a szempontból tehát érdemesebb lehet laptopot választani, hiszen a magasabb vételár hamar megtérülhet, ha sokat használjuk számítógépünket!
2., Ne legyen túl erős a gépünk!
A nagyobb teljesítmény természetesen nagyobb fogyasztással jár! A számítógép által felhasznált energiának 75%-át az alaplap, processzor és videokártya emészti fel! Először tehát javasolt átgondolni, mire is fogjuk használni a számítógépet! Például egy irodai alkalmazásokat futtató számítógépbe teljesen felesleges nagy teljesítményű videokártya megvásárlása, bőven elegendő az alaplapra integrált változat is (ez persze nem igaz, ha grafikai tervezőről van szó)!
3., Milyen monitor?
A régi CRT (katódsugárcsöves) monitorokat javasolt lecserélni modern LCD monitorokra. Ezek akár 75%-kal is csökkenthetik a monitor fogyasztását! A legújabb trendek szerint pedig a LED háttérvilágítású, vagy teljesen LED képmegjelenítésű monitorok számítanak élen járónak! Ezt bizonyítja az is, hogy a laptopok gyártói is egyre szélesebb körben alkalmazzák ezt a technológiát!
4., Operációs rendszer
Sokan nem is gondolnák, de számítógépünk erőforrásainak optimális használatát az operációs rendszer alakítja ki. Ebből kifolyólag nyilvánvaló, hogy ahány operációs rendszer, annyi féle hardver-optimalizálás. A Microsoft Windows 7 például lényegesen kedvezőbben használja az erőforrásokat, mint az elődje, a Vista. Egy laptop akkumulátorról történő üzemidejét akár 15-20 perccel is megnövelheti! És figyelembe kell venni még a Macintosh rendszereket, Linuxokat is. Ugyan ezek kevésbé ismert operációs rendszerek (Magyarországon), ám akár fele energiával is beérik ismert társaiknál!